Ültessünk avokádót...

|
Nyilván sokunkba megfordult már az a gondolat, hogy a piacokon kapható egzotikus gyümölcsöket, miért is ne próbálnánk meg otthon nevelni. Nos az avokádóval kapcsolatban van egy jó és van egy rossz hírem. Szobanövényként tudjuk nevelgetni, de csalódni fog az, aki arra vár, hogy termőre forduljon: A magról ültetett növény úgy száz év múlva fordulna termőre.

Nos, akiben még ott van a kezdeti lelkesedés, első lépésben csiráztatni kell a magot. Mossunk meg egy avokádó magot. Széles végével lefelé függesszük fel úgy, hogy az alsó negyede vízbe érjen. A függesztéshez használjunk fogpiszkálót, a víztartó edény akár egy használaton kívüli dunsztosüveg is lehet.
Óvatosan vigyük meleg helyre a magunkat az üveggel együtt. Fontos, hogy ne tűző napra! 6-8 hét múlva az érett termés magától megreped, és gyökeret hajt, csírázni kezd. Ha már 80 centinél magasabbra nőtt, vágjuk vissza úgy 30 centire. Amikor növényünk több levet is hajtott, a gyökerei is életképesen vastagok, ültessük humusz gazdag talajba. A mag csak felerészt legyen földben. Jó, ha terrakotta cserepet használunk.

 
Rendszeresen öntözzük, de úgy, hogy az öntözések között hagyjuk kissé kiszáradni a talajt.

 
Néhány tanács:
  • Öntözéskor telítődjön a földje vízzel, de ne tocsogjon.
  • Minél több fényt kap a növény, annál jobb.
  • Ha a levelek sápadttá válnak, feltehetően túlöntöztük kedvencünket. Ezért érdemes az öntözéssel leállni egy rövid időre.
  • Ha a levelek a csúcsuknál barnulni, száradni kezdenek, a virágföld valószínűleg sóval telítődött. Ilyenkor egyszerű megoldásnak kínálkozik az átmosás. Felülről mossuk át néhány percen keresztül lágy vízzel a talajt úgy, hogy az a cserép vízelvezető nyílásán keresztül folyamatosan elfolyjon.
  • Ahhoz, hogy szép, bokros formára neveljük, rendszeresen vissza kell metszeni, vagy legalábbis a csúcshajtást kicsípni.
  • Az idős levelek eldobálása ellen semmit sem tehetünk.

 

Stevia a természetes édesítőszer

|
Szeretem az édességeket. Nagyon is! Ellenben a kávét cukor nélkül iszom. Sokan megrökönyödve néznek rám, rögtön gyanakodni kezdenek: fogyókúrázol? Nem, csak így jobban szeretem. Nem hagyják annyiban és ajánlgatni kezdik a különböző édesítő szereket..., hogy ezek mennyire egészségtelenek? Nem tudom, de nem is szeretnék senkivel vitába keveredni. Helyette ajánlanék egy természetes édesítőt, melyet Japánban és Dél-Amerikában elterjedten használják, míg egyes országokban forgalmazását korlátozzák. Hasznosíthatóságát bizonyítja, hogy Japánban az édesítőszer piacon eladott termékek 40%-a a növény készítményei közül kerül ki.


Mi is ez az természetes édesítő? A Jázminpakóca, stevia (Stevia rebaudiana), más néven sztívia, édesfű vagy édes levél a fészkesek családjába tartozó évelő növény, mely Dél-Amerikában őshonos és édes leveléről nevezetes fűszer és gyógynövény.

A növényt a dél-amerikai indiánok már évszázadokkal korábban felfedezték, mint édesítőszert és gyógyászatban is alkalmazták. Levelei 30-szor édesebbek a répacukornál, kivonatai pedig akár 300-szor is édesebbek tőle. Európába először az 1800-as években került, szélesebb elterjedése a II. világháború cukorhiányának köszönhető. Levelében megtalálható ásványi anyagok a cézium, a magnézium, a kálium, a foszfor, a cink, a vas, a kobalt, és a mangán. Tartalmaz P, A, E, C vitamint, béta-karotint, nikotinsavat, egyedülálló illóolajokat, aminosavakat és pektineket.

A levelét, illetve az abból kinyerhető és az édes ízért felelős szteviozidokat sokfelé édesítőszerként használják, ízhatása azonos tömegű cukorénál mintegy 300-szor erősebb, lassabban alakul ki és tovább tart. Nagyobb mennyiségben fogyasztva kesernyés utóíz alakul ki, amely az édesgyökérre emlékezetet. A világ különböző részein ételek és italok édesítésére használják és főzésre is alkalmas, mert a hatóanyaga nem bomlik le a melegítéstől. Fogyasztása esetén nem jelentkezik fogszuvasodás, melyet az ázsiai több évtizedes használat alatt külön vizsgáltak.

Intenzív édes íze alkalmassá teszi alacsony szénhidrát bevitelű étrendekben édesítésre. Egyes tüneteket, mint amilyen az elhízás, a cukorbetegség, az allergia, az érelmeszesedés, vagy a magas vérnyomás, előnyösen befolyásolhat. A vércukorszintre nincs hatása, sőt még kissé növeli is a glükóztoleranciát, ezért cukorbetegek számára is használható. Sok káros baktérium és vírus szaporodását meggátolja, így hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen. Jótékony hatása révén javítja a szövetek oxigénellátását, normalizálja az anyagcserét és a fermentációs rendszerek működését, csökkenti a vér koleszterinszintjét, segít a vashiányos állapotokban, biztosítja az immunomodulációs, stresszellenes, májvédő és gyulladásgátló hatásokat, visszaállítja az érrendszer periférikus mikrokeringését, semlegesíti és eltávolítja a szervezetünkben felhalmozott méreganyagokat a radionukleidokat is. Táplálja az endorkrin rendszert, serkenti az inzulintermelést, helyreállítja a vércukorszintet, stabilizálja a vérnyomást és serkenti a vizelet-kiválasztási rendszer működését. A guarani indiánok már több száz évvel ezelőtt a növényből nyert folyadékot alkalmazták a sebek gyors gyógyítására, mert segít megakadályozni a hegesedést. Alkalmazzák még bőrbetegségek kezelésére, bőrregeneráló hatása miatt. Porok, cseppek vagy tabletták formájában beszerezhető Magyarországon is táplálék kiegészítőként, valamint több kozmetikai szer alapanyagaként is találkozhatunk vele.

Végezetül egy csokis szuflé receptjét is megosztanám Veletek.

Csokoládés szuflé

|
Ha már írtunk a szteviáról, mint természetes édesítőszerről, akkor egy receptet is megosztanék Veletek. Ez a csokoládésszuflé.

Hozzávalók:
20 dkg Amedei 66%os étcsokoládé

2 tojás
2 tojássárgája
2 ek frissen facsart narancslé
2 ek őrölt mandula
10 dkg vaj
2 csipet Stevia por

Elkészítés:
Előmelegítem a sütőt 200 fokra. Vastagon kivajazok 4 szufléformát, majd őrölt mandulával körbebélelem. Közben a csokoládét a vajjal gőz fölött vagy alacsony lángon felolvasztom, hogy fényes, egynemű masszát kapjak. Szétválasztom a tojásokat szétválasztom, a 4 db sárgáját a steviával habosra keverem (nagyjából 3-4 perc), a fehérjét csipet sóval kemény habbá verem. A habos tojássárgájához adom a narancslét, illetve 2 ek őrölt mandulát. Az olvasztott csokit 3 részletben hozzákeverem úgy, hogy minden adag hozzáadása után egyneműsítem. A végén a fehérjét (szintén több részletben) egy villa segítségével a csokis masszához keverem, lehetőleg úgy, hogy minél kevésbé törjön a hab. A szuflétálkákba adagolom úgy, hogy a perem alatt egy ujjnyival legyen a massza. A sütőbe teszem 10 percre. Ha nagyon gyorsan keményedne a teteje, csak 8-ra. Sütés közben nem nyitogatjuk a sütő ajtaját, mert makrancos ez a szuflé és összeesik. A végeredmény körben és a tetején kicsit kemény massza, belül pedig krémes, lágy mint. Gyümölcssalátával együtt hihetetlen finom.
Kapcsolódó bejegyzések